Kakšno ribolovno opremo za ščuko, soma, bolena in klena?

Kakšno ribolovno opremo za ščuko, soma, bolena in klena?

Začetek ribolova na ščuko, soma, bolena ali klena zahteva pravo opremo, ki bo prilagojena specifičnemu slogu ribolova in okolju. Pravilna izbira palice, role, vrvice in dodatkov lahko bistveno vpliva na vaše ribiške uspehe. Tukaj je nekaj priporočil, kako se opremiti za uspešen ribolov teh štirih vrst rib.

 

Ribolov na ščuko

Za ščuko je ključno, da imate dovolj močno in zanesljivo opremo, saj so te ribe znane po svoji agresivnosti in moči.

- Palica: Priporočam akcijo med 15 in 50 g ter dolžino okoli 270 cm (to pomeni da je lahko 20-40g, kot tudi 15-35g). Ta dolžina omogoča udobno metanje vab tako z obale kot iz čolna.

- Rola: Velikost role naj bo med 2000 in 4000, s počasnejšim prenosom. Tako boste lahko vabico enakomerno in počasi vodili, kar je ključno pri zimskem ribolovu.

- Vrvica: Osebno priporočam vrvico z nosilnostjo med 15 in 30 kg. Če lovite v vodah z veliko podvodnimi ovirami, kot so potopljena drevesa, je bolje izbrati 30 kg vrvico, da boste lahko rešili vabo, če se zatakne.

- Dodatki: Za ščuko je obvezna uporaba zajle ali debelega fluorocarbon predvrvico (1 mm). Jaz osebno uporabljam zajlo, ker mi daje več zanesljivosti.

Tukaj so vrhunske umetne vabe za ribolov ščuke.

 

Ribolov na soma

Som je pri nas največja in najmočnejša sladkovodna riba, zato mora biti oprema maksimalno prilagojena.

- Palica: Akcija med 50 in 200 g, dolžina okoli 270 cm. Pri ribolovu iz čolna lahko uporabite krajšo palico za lažje manevriranje.

- Rola: Velikost med 4000 in 6000, s čim večjo zavorno močjo, da boste lahko obvladali soma tudi v močnih tokovih.

- Vrvica: Priporočljiva je nosilnost med 30 in 50 kg. Bolje je biti prepričan, da bo oprema zdržala, kot izgubiti trofejnega soma zaradi prešibke vrvice.

- Dodatki: Prav tako kot pri ščuki uporabljajte zajlo ali debel fluorocarbon za predvrvico.

 

Ribolov na bolena

Boleni so izjemno hitri plenilci, zato je ključna oprema, ki omogoča hitro in natančno vodenje vab. Vse o ribolovu le tega si lahko preberete tukaj!

- Palica: Akcija 5–20 g in dolžina 270 cm. Ta dolžina omogoča dolg doseg, kar je ključno pri lovu na bolena.

- Rola: Velikost med 2000 in 3000, z čim hitrejšim prenosom, saj morate bolena pogosto loviti z izjemno hitro vodeno vabico.

- Vrvica: Nosilnost med 10 in 15 kg je več kot dovolj, saj boste večinoma lovili z lahkimi površinskimi vabami.

 

Ribolov na klena

Kleni so manjši plenilci, zato lahko uporabite bolj lahko opremo.

- Palica: Priporočam ultralight ali light akcijo (3–10 g) z dolžino 250–270 cm. Krajša palica je idealna za potoke, daljša pa za večje reke ali čisto okolje, kjer z lahkoto mečeš z daljšo palico.

- Rola: Velikost med 1000 in 2000, ki je popolnoma zadostna za klena.

- Vrvica: Nosilnost med 5 in 10 kg, odvisno od okolja, kjer lovite. Če je teren čist, lahko uporabite celo šibkejšo vrvico.

Oglejte si vabe za klena in si zagotovite kapitalni ulov.

Zaključek

Ne glede na to, katero ribo lovite, je ključno, da izberete opremo, ki se prilagaja vašim potrebam in okolju. Jaz osebno vedno raje izberem močnejšo vrvico, saj tako zmanjšam tveganje izgube vab. Seved apa brez kvalitetnih umetnih vab ne gre! Saj že veste ane... vabca.si

Pa dober prijem!

Back to blog